WhatsApp Destek
ANASAYFA /

Dozajlama Ve Dezenfeksiyon Üniteleri

Dozajlama üniteleri, her türlü kimyasal kullanımının otomatik olarak geçekleştiği sistemlerdir.

 

Dezenfeksiyon Sistemleri iki şekilde gerçekleşmektedir. Birincisi kimyasal ile ikincisi Ultraviyole ile sağlanmaktadır. En çok kullanılan dezenfeksiyon kimyasalı klordur.

Klor; Suyun dezenfeksiyonu için karıştırılması gereken klorun miktarı, önce suyun klorla yükseltgenebilen ve klor absorbe eden maddelerin miktarına bağlıdır. Çünkü hemen tüm sular kimyasal doğaları gereği klor bağlayan maddeleri içerirler. Bu maddeler (II), mangan (II), sülfüt, nitrit iyonları ve organik maddelerdir. Bu maddelerin klor harcaması suyun klor bağlama yeteneği (Klor gereksinmesi) olarak deyimlenir. Mikropların öldürülmesi için bu klor bağlama yeteneğinden biraz fazla klor verilmesi gerekir ve serbest klorun belirli bir süre su ile temasda kalması mikropları öldürmek için gereklidir, bu zamanın aşılması gerekir. Suyun yalnız mikroplarını öldürmek için gereken klor miktarı pek azdır. Kloru bağlayan maddelerin harcayacakları klordan başka, yani klor bağlama yeteneği dışında yalnız mikroplan öldürmek için suyun litresine 0,1 - 0,- mg klor yeterlidir. Su ne kadar temiz olursa harcanacak klor da o kadar az olur. Bulanık suların klor ile dezenfeksiyonu tam olmaz. Mikroplar bulanıklığı veren maddeler tarafından örtülerek klordan etkilenmez duruma girerler. Onun için klorlanacak suların ya kendiliklerinden temiz, berrak sular olması veyahut süzülme ve çöktürme eylemleriyle berraklaştırılmış olmaları gerekir.

UV ile dezenfeksiyon ise; U.V. Yani morötesi dalgalar, kaynağı atomun iç elektronlarının yer değiştirmesidir. Ark lambası içine Hg, Xenon veya Hkonulursa Ultra Viyole ışınları elde edilir. Su sterilizasyonunda çalışırken camlar mutlaka kuartz olmalıdır. Adi cam bu ışınları tutar. Yaydığı enerji yaklaşık 106 Jul / mol kadardır. Bu enerji temas ettiği noktalarda patojen, mikrop, küf, virüs, değişik mikroorganizmaların DNA’sının zincir helix yapısının bozarak yok olmasına sebep olur.

 

Turna Kompozit İç Ve Dış Ticaret A.Ş bünyesinde PEAK TANK markası ile yurtici ve yurtdışında modüler su depoları konusunda hizmet vermektedir.

İletişim Bilgilerimiz
Tantavi Mh. Estergon Cd. No:24 F Blok Kat 11, D:161 (Exen İSTANBUL) 34767 Ümraniye/İSTANBUL/TÜRKİYE
Ostim Sanayi 45 Sok. No:32 Yenimahalle /Ankara /TÜRKİYE
Haritada Yerimiz